ДИКІ ТВАРИНИ. Як їм живеться взимку?

Тривають найулюбленіші святкування: новорічні поступово переходять у Різдвяні, а вони колядками та щедрівками – у старо-новорічні. Весела пора! Навіть у господах малозахищених верств населення, як ми їх називаємо, повна чаша і на гостей чекає щедра кутя. Але не всім живим істотам у цю пору весело і сито… Дикі звірі почувають себе прямо протилежно,вони не захищені ні від чого,  саме у січні їм голодно і в них у цю пору найчастіше направлено дуло браконьєрської рушниці. Коли в осінь кабани можуть безперешкодно об’їдатися качанами кукурудзи на полях, а зайці – тим, що залишилося на городах, то наразі все вкрито снігом і сковано морозами. Але нам до того байдуже, нам і подумки не до того, що хтось в цю пору голодний.

  Проте, слава Богу, не усім…Рятують диких тварин від голоду, браконьєрства і нашого байдужжя ЛІСІВНИКИ. Так, саме лісівники – єгері з великої букви. Вони організовують взимку підгодівлю, а ще ведуть спостереження за звірами та птахами, обліковують їх на закріплених за ними лісовими угіддями. Мабуть, коли б і цим добродіям  стало байдуже до виживання дичини у лісі, мисливських тварин давно було б віднесено до Червоної книги.

  На підставі рішення Хмельницької обласної ради від 18.10.2006 року створено мисливське господарство площею 3912 га на базі Бохнянського лісництва державного підприємства «Летичівське лісове господарство». Лісовий фонд господарства  – це лісові дачі та окремі урочища: «Вербецька дача» – площею 3027га, урочище «Буцни» – 461га, урочище «Луг» і «Круглик» – 156га, урочище «Співаково» – 268га. З 2006 року площа мисливських угідь поступово збільшується.

  Основні види мисливської фауни – характерні для нашого краю – лось, кабан, косуля, заєць-русак. Згідно матеріалів обліку мисливських тварин, який проводиться щорічно у зимову пору, фактична чисельність перевищує оптимальну для лісостепової правобережної природної зони, в якій розташоване наше мисливське господарство.

  Щорічно у господарстві проектується та проводиться цілий комплекс біотехнічних заходів. Це – покращення кормових та захисних властивостей угідь, підгодівля тварин (особливо взимку), зменшення чисельності хижаків, боротьба з браконьєрством.

  У цьому році лісівниками було заготовлено 3 тонни сіна лугового, 500 кормових віників, 3тонни зерновідходів (зерносуміш ячменю, вівса та кукурудзи). З метою підгодівлі, охорони та відтворення мисливських тварин створюються всі на те  умови. В лісових урочищах мисливського господарства розміщені годівниці, солонці. Вони щоразу наповнюються кормами. Відтворююча дільниця займає площу більше 800га.

  На площі 0,23га на території садиби Бохнянського лісництва облаштований вольєр задля розведення диких тварин для потреб мисливства в природних умовах. В ньому знаходяться дикі свині.

  Відстріл шкідників, таких, як лисиці, дикі коти, а також бродячих собак – також важливий внесок у захист дикої природи. Все це – з метою охорони мисливських тварин.

  Закон України «Про мисливське господарство та полювання» визначає всі правові, економічні та організаційні засади діяльності юридичних і фізичних осіб у галузі мисливського господарства та полювання. Він забезпечує рівні права усім користувачам мисливських угідь щодо ведення мисливського господарства, організації охорони, використання та відтворення тваринного світу. Хоча… не все у законі пропишеш, та й хто їх дотримується?  Лише ті ж лісівники. Проте є надія, що не лише їм не буде байдужою доля диких тварин. Відповідальним за скорочення популяції диких тварин і завдання збитків лісам – буде кожен. І у наших лісах їх буде, не менше, ніж західних.

361719