Заготівля якісного насіння – основа міцного лісу

У лісовому господарстві серед інших обов’язкових щорічних робіт настала пора збирати насіння. Заготівля якісного насіння – основа міцного лісу. Це питання особливо актуальне восени, коли лісівники проводять планові заготівлі високоякісного насіння.

Для забезпечення розсадників посівним матеріалом на весну 2017 року, для створення молодих лісових насаджень в ДП «Летичівський  лісгосп» триває заготівля лісового насіння, яка почалася наприкінці літа. Процес збирання насіння деяких із порід не зовсім легкий, як здається на перший погляд. Погодьтеся, назбирати 6 тонн насіння дуба звичайного  – це велика затрата часу й терпіння працівників.

Лісова охорона, майстри лісу та сезонні наймані лісокультурниці Державного підприємства «Летичівське лісове господарство» активно зайняті збиранням лісового насіння.

Хочеться зазначити що в 2016 році працівниками ДП «Летичівське ЛГ» було створено 76 га. лісу, де висаджено близько 243 тис. штук посадкового матеріалу, і використано 410 кг жолудя дуба звичайного, для створення лісових культур способом шпигування.

Обсяги заготівлі лісонасіннєвої сировини визначають беручи до уваги забезпечення підрозділів сіянцями лісових порід для шкілок, а також площ зрубів минулих років. У 2017 році було доведено план по збору жолудя дуба звичайного – 6000 кг; липи дрібнолистої – 40 кг; гіркокаштану – 200 кг; черешні (вишні пташиної) – 40 кг; сосни звичайної – 6 кг; ялини європейської – 6 кг; модрини європейської – 6 кг.

Станом на сьогоднішній день заготовлено в повному обсязі та згідно плану насіння черешні, липи дрібнолистої, гіркокаштану, заготівля інших лісових порід продовжується.

Щоб в розсадниках виросли життєстійкі сіянці, які згодом будуть використані для лісовідновлення, перед посівом насіння перевіряють на якість в  Вінницькій лісонасіннєвій лабораторії. Для цього відбираємо середній зразок серед зібраної партії насіння, яке ретельно оглядаємо, чи нема бува пошкоджень. Оформляємо етикетку, паспорт, акт відбору і відправляємо у Вінницю. Після перевірки на чистоту, схожість, енергію пророщування, тощо, нам адресується посвідчення про кондиційність насіння, яке характеризує якість і гарантію. Якщо у насіння ці показники нижчі за нормативні, то такі до посіву не допускаються. Наразі насіння черешні вже перевірено. Некондиційного насіння не виявлено.

223