Турбота про дикорослі лікарські ресурси – справа кожного!

Мало знайдеться людей в Україні, що жодного разу не були у лісі. Ліси – це легені та окраса нашої країни. Вони покривають близько 15% території України. Ліс як «живий щедрий організм» – дає людям безцінні блага й багатства. Вабить він до себе в будь-яку пору року.
На календарі літо – період зрілості дикорослих лісових плодів, цвіту лікарських трав, а отже – пора їх збору та заготівлі. В цей час природа нам дарує надзвичайне розмаїття квітів, трав, дерев, цінних плодів які не тільки милують око своїми веселковими барвами, але й мають надзвичайну цінність. Переважна частина дикорослих рослин, що мають велике народногосподарське значення росте у лісах.
На загальному фоні заходів щодо охорони лісів слід згадати й про необхідність охорони ресурсів лікарських рослин.
Лісовим законодавством (ст.66 Лісового Кодексу України) передбачено право для наших громадян безкоштовно збирати в лісах для власного споживання ягоди, гриби, горіхи і лікарські трави за умови, що це не приносить шкоди для лісу. Громадяни зобов’язані дотримуватися правил пожежної безпеки, не знищувати рідкісних представників лісової флори і фауни і т.д.
Зрозуміло, немає нічого поганого в тому, щоб зібрати в лісі чи на лузі ти чи інших рослин, а досвідчені травники знають хитрості і секрети збору лікарських плодів та рослин, але нажаль, не завжди звертаючи увагу на їх унікальність, красу та цілющість. Перш ніж збирати лікарські рослини, потрібно добре вивчити їх. Це допоможе відрізнити рослини зникаючих та рідкісних видів, виділити справжні від схожих на них, отруйних або тих, що не володіють потрібними цілющими властивостями.
Сьогодні можна зі впевніністю сказати, що значні кліматичні зміни вже відбуваються, а також враховуючи людський фактор, які певним чином впливають на біорізноманіття. Через надмірну експлуатацію в окремих районах стали рідкісними багато цінних лікарських рослин.
В останні роки видається дуже багато книг по цілющим рослинам. Збір лікарської сировини придбав масовий характер. Люди беруть їх для себе або на продаж в аптеки. У зв’язку з цим і починають зникати цінні види.
Слід додати, що в У країні понад 150 видів рослин занесено в Червону книгу, це ті рослини, які можуть зовсім зникнути, якщо не вжити термінових заходів.
Щоб зберегти запаси сировини лікарських рослин спеціалісти ДП «Летичівський лісгосп» радять дотримуватися певних правил:
– не варто робити заготовки з року в рік на одних і тих же масивах до повного їх виснаження;
– залежно від видів рослин, особливо коли заготовляють підземні частини, для місць збору необхідно давати «відпочинок», тобто припиняти заготовки на них на кілька років для зміцнення і розмноження рослин і відновлення їхніх запасів;
– залишати не менше ніж 25-30 % листків на пагонах, якщо листки є лікарською сировиною;
– при збиранні трав – стебла зрізують на деякій відстані від землі, не вириваючи рослини з корінням, кореневищами і цибулинами, тому що це призводить до швидкого винищення рослин;
– при заготівлі плодів, листків чи суцвіття з дерев і чагарників не зрізати і не спилювати великих гілок і, тим більше, не ламати їх.
Здійснення такого регулювання в окремих ділянках і територіях в значній мірі залежить від правильного планування заготовок і виділення щорічно певних масивів і районів для збору лікарських рослин.
Деякі види лікарських рослин залишилися на Україні в таких невеликих кількостях, що промислової заготівлі їх сировини проводити взагалі не можна, тому екземпляри рідкісних та зникаючих видів слід залишати для їх збереження.
Дикорослі лікарські рослини – це загальне всенародне багатство, а тому його треба цінувати, а не експлуатувати без міри. Наші ліси багаті на скарби, і серед них чи не найважливішими є лікарські рослини. Тому, необхідно зробити все можливе, щоб зберегти їх від зникнення.
Піклуйтеся про природу і вона подбає про вас.22